
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.65 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 450 kHz |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 18 V |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Flyback, Push-Pull, Boost |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 100 ns |
| Nominal Input Voltage | 35 V |
| Duty Cycle | 49 % |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Clock Sync | Yes |
| Number of Output Phases | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5682
Distributors
pcbx
Unit Price$1.50211
Ext.Price$1.50211
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.50211 | $1.50211 |
| 10 | $1.11397 | $11.13970 |
| 25 | $1.01394 | $25.34850 |
| 50 | $0.95902 | $47.95100 |
| 100 | $0.90708 | $90.70800 |
| 300 | $0.86552 | $259.65600 |
| 500 | $0.82586 | $412.93000 |
| 1000 | $0.80107 | $801.07000 |
